ŠD v Planetáriu Most

ŠD v Planetáriu Most

Tisk Email

 

Ve dnech 29.4. a 30.4 jsme se školní družinou navštívili Planetáruim v Mostě. Dětem se naše Planetáruim líbí a velice rády ho navštěvují. Něco o našem planetáriu: Planetárium Most je veřejné vzdělávací zařízení, jehož majitelem je město Most, planetárium provozuje Městská knihovna v Mostě. Jeho kopule se nachází na střeše Reprezentačního domu města Mostu v centru města, což z něj dělá nepřehlédnutelný symbol tohoto kulturního domu. Vedle Hvězdárny dr. Antonína Bečváře na Hněvíně je Planetárium Most dalším astronomickým zařízením v Mostě.

Planetárium bylo vystavěno jako součást tehdejšího Kulturního domu horníků a energetiků. Kulturní dům se stavěl v letech 1978-1984.[1] Pro veřejnost bylo planetárium otevřeno dne 2. června 1984[2] a je v činnosti s krátkými přestávkami téměř nepřetržitě až do současnosti. Určitou dobu bylo ve správě Městského divadla v Mostě, poté jej provozovalo občanské sdružení Astronomická společnost Most, která je kolektivním členem České astronomické společnosti. V současnosti je provozovatelem planetária Městská knihovna v Mostě.

Planetárium je umístěno v klimatizované kopuli o průměru 10 m a má kapacitu 41 osob. Vybavení se skládá z hlavního projekčního přístroje firmy Carl Zeiss Jena ZKP-2, šesti dalších přídavných projektorů, dataprojektoru a řídícího počítače. Projekce zajišťuje kvalitní scénické osvětlení a prostorový zvuk s profesionálně namluveným textem pořadů.

Planetárium promítá pro veřejnost po tři dny v týdnu. Připravuje rovněž výukové projekce pro školy. Program se skládá z animací astronomických úkazů, krátkých filmů a velkoplošné projekce. Všechny programy jsou průběžně doplňovány o nové poznatky a zajímavosti z astronomie a kosmonautiky.

                                                                                                                                                                                             Napsala I. Veselá

 

Foto zde:


Stiskněte Enter
Stiskněte Enter