DEN MATEK VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ.

DEN MATEK VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ.

 Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli), jinak v arabských zemích (21. březen) a mnoho dalších. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů. V Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také, podobně, jako v jiných zemích. V některých zemích se oba svátky sloučily.

Naše děti ve školní družině se na tento svátek vždy těší. Rády pro své maminky, tety a babičky vyrábí dárečky, přáníčka a učí se pěknou básničku. To všechno pro radost všem matkám.

 

                                                                                                                                                      Napsala I. Veselá

Foto zde:

ŠD rybička na dopravním hřišti na autodromu.

ŠD rybička na dopravním hřišti na autodromu.

 

     I ve školní družině učíme děti bezpečnosti na silnicích a cestách.

V dubnu jsme se učili značky a pravidla silničního provozu. Jelikož nám nepřálo počasí a nemoc dětí nám nedovolovala navštívit dopravní hřiště, hodná paní V. Raková z autodromu nám zprostředkovala návštěvu na květen.

Děti byly natěšené, nevěděly co je čeká. O to víc se jim na dopravním hřišti líbilo. Půjčili nám kola, helmy, koloběžky. Děti si i zahrály na policii a vybíraly za přestupky řidičský průkaz. Ani jim nevadila cesta autobusem tam i zpět MHD a docela kus cesty na autodrom zvládaly skvěle.

Těšíme se na další návštěvu a moc děkujeme - Autodromu Most.

Dětské dopravní hřiště

Dětské dopravní hřiště slouží nejen k pobavení, ale i k poznávání.

Na hřišti Vás čekají:

  • dopravní značky, funkční semafory, kruhový objezd
  • půjčovna kol (včetně pomocných koleček pro nejmenší), koloběžek, odrážedel a přileb
  • dětské certifikované prolézačky a skluzavka
  • fotbalové minibranky

Dětské dopravní hřiště pro školy a školky:

Dopravní vzdělání jistě může znít pro každého školáka jako nudné a zbytečné. V prostředí skutečného závodního okruhu připravíme pro každé dítě jedinečný zážitek, ze kterého si odnese jedinečné dojmy, ale také znalosti každého správného chodce a cyklisty.

                                                                                                                           Napsala I. Veselá

Foto zde:

 

ŠD v Planetáriu Most

ŠD v Planetáriu Most

 

Ve dnech 29.4. a 30.4 jsme se školní družinou navštívili Planetáruim v Mostě. Dětem se naše Planetáruim líbí a velice rády ho navštěvují. Něco o našem planetáriu: Planetárium Most je veřejné vzdělávací zařízení, jehož majitelem je město Most, planetárium provozuje Městská knihovna v Mostě. Jeho kopule se nachází na střeše Reprezentačního domu města Mostu v centru města, což z něj dělá nepřehlédnutelný symbol tohoto kulturního domu. Vedle Hvězdárny dr. Antonína Bečváře na Hněvíně je Planetárium Most dalším astronomickým zařízením v Mostě.

Planetárium bylo vystavěno jako součást tehdejšího Kulturního domu horníků a energetiků. Kulturní dům se stavěl v letech 1978-1984.[1] Pro veřejnost bylo planetárium otevřeno dne 2. června 1984[2] a je v činnosti s krátkými přestávkami téměř nepřetržitě až do současnosti. Určitou dobu bylo ve správě Městského divadla v Mostě, poté jej provozovalo občanské sdružení Astronomická společnost Most, která je kolektivním členem České astronomické společnosti. V současnosti je provozovatelem planetária Městská knihovna v Mostě.

Planetárium je umístěno v klimatizované kopuli o průměru 10 m a má kapacitu 41 osob. Vybavení se skládá z hlavního projekčního přístroje firmy Carl Zeiss Jena ZKP-2, šesti dalších přídavných projektorů, dataprojektoru a řídícího počítače. Projekce zajišťuje kvalitní scénické osvětlení a prostorový zvuk s profesionálně namluveným textem pořadů.

Planetárium promítá pro veřejnost po tři dny v týdnu. Připravuje rovněž výukové projekce pro školy. Program se skládá z animací astronomických úkazů, krátkých filmů a velkoplošné projekce. Všechny programy jsou průběžně doplňovány o nové poznatky a zajímavosti z astronomie a kosmonautiky.

                                                                                                                                                                                             Napsala I. Veselá

 

Foto zde:

Stavíme ptačí budku.

 

Zúčastnili jsme se soutěže pro školní družiny vyhlášené skupinou vodárenských společenství Severočeská vodárenská společnost a.s. a společnost Severočeské vodovody a kanalizace a.s.

Nabídka nás velmi zaujala.

Úkolem žáků bylo dle praktického návodu sestavit ptačí budku, umístit ji do školní zahrady a vyfotit ji. Dále namalovat obrázek s obyvateli, kteří v ptačí budce budou bydlet. Děti pracovaly s nadšením.

Vyhodnocení se uskutečnilo při příležitosti Dne Země. Budeme se těšit. Moc děkujeme za zajímavou nabídku soutěže.

                                                                      Napsala I. Veselá

Foto zde:

Den Země ve školní družině.

Den Země ve školní družině.

U příležitosti Dne Země se pořádají různé akce. I my ve školní družině se zapojujeme různými soutěžemi.

Letos děti stavěly mandaly z víček od lahví.

Každé oddělení vytvořilo svůj kruh na hřišti ŠD. Byly krásně barevné.

Radost se dívat, jak každé družstvo spolupracovalo.

                                                                                                                             Napsala  I.Veselá

Foto zde:

Velikonoční dvoreček u magistrátu města Most

 

Dne 17. 4. 2019 se oddělení rybičky vydalo k našemu magistrátu, kde na nás čekalo překvapení.

Byl zde Velikonoční dvoreček. Velikonoční dvoreček se skládal ze čtyř krásných zvířátek.

Co jsme mohli vidět? Ovečku, poníka, kozu, oslíka. A tyto krásné zvířecí kamarády hlídali dva pejskové. Pán nám půjčil ovečku na focení. Milá ovečka to vycítila a nastavovala se ze všech stran. Je vidět, že je fotogenická a zvyklá na děti.

Pak jsme pokračovali za dalšími zvířátky na náměstí na trhy.

Bylo to pěkné velikonoční odpoledne.

                                                                      Napsala: I. Veselá

Foto zde:

Velikonoční dílničky ve školní družině.

 

    Velikonoce jsou již za dveřmi a my ve ŠD jsme na ně připraveni.

Děti vyráběly výzdobu třídy a haly.

V pondělí si děti v oddělení rybičky připravily společně s paní vychovatelkou a panem Veselým proutky na pomlázku a paní vychovatelka upekla perníčky na zdobení. Společně s dětmi jsme zaseli osení. Navázala tak s dětmi na tradice Velikonoc. Povídali jsme si o tradicích – osení – travička, beránek, mazanec, jidáše, zajíček, co značí každý den v týdnu před Velikonocemi, barvení vajíček, pomlázka-jak je zdravé vyšupat dívky a ženy. Naučila děti hodovačku, aby chlapci mohli hodovat.

Druhý den chlapci pomocí paní vychovatelky a pana Veselého pletli pomlázky a děvčata zdobila perníčky. Společně pak s velkou chutí začalo pojídání perníčků.

Ani ostatní družinky nezahálely a s velkou chutí se podílely na velikonočních dílničkách.

V pondělí a v úterý si děti vyrobily dekoraci pro radost – zápichy, králíčky, kuřátka, košíčky, malovaly vajíčka, vyráběly přáníčka.

Měli jsme i velikonoční turnaj ve šprtci a v malé kopané.

Velikonoce jsou svátky jara a my Vám všem přejeme jejich krásné prožití.  

                                                                                                                                                                                Zapsala : Veselá Iv.

 

Foto zde:

                                                                                                           

Vodní polo ve ŠD  na školním bazéně.

 

Co to je vodní polo ?

Vodní pólo je vodní míčová hra, ve které proti sobě nastupují dvě až třináctičlenná družstva, přičemž na hřiště nastupuje za každé družstvo brankář a 6 hráčů do pole. Herní čas je rozdělen do čtyř čtvrtin, během kterých se hráči snaží dát do soupeřovy brány co nejvíce gólů. Správně se vodní pólo hraje v bazénu, který je hlubší než 1,8 metru, aby hráči nemohli při hře stát na dně, díky tomu se jedná o jeden z fyzicky nejnáročnějších sportů.

V zápase musí být družstva odlišena čepičkami kontrastních barev, které kromě čísla musí mít i chránič uší, od zbytku hráčů musí být navíc ještě odlišen brankář. Hráči mohou zpracovávat míč pouze jednou rukou (pouze brankář může používat obě ruce), pro vodní pólo se používá speciální míč, jehož gumový povrch ulehčuje manipulaci jednou rukou. Jedná se o kontaktní sport, jsou při něm běžné fauly, tzv. obyčejné chyby (po kterých družstvo ztrácí míč) i hrubé chyby (trestané vyloučením). Vodní pólo je velmi populární například v Maďarsku a v balkánských státech, dále v USA a Austrálii.

Ve školní družině máme šikovné děti z 5.C a 4.B.

A tak jsme se rozhodli uspořádat první turnaj ve vodním polu.

První turnaj a dětem se to moc líbilo. Škoda jen, že některé děti se nerady otužují a nechtějí chodit do bazénu. Tak snad příště nás bude víc.

Těšíme se na vás. 

                                                                                                                                          Zapsala : Veselá Iv.

Foto zde:

Dopravní soutěž ve školní družině

 

S krásným jarním počasím se nám vrátily i jarní sporty a s nimi i jízda na kolech, koloběžkách.

S dětmi průběžně opakujeme pravidla silničního provozu a dopravní značky – formou her.

Jak si vše pamatují jsme se přesvědčili na dnešní dopravní soutěži - 11.4.2019

Soutěžilo se ve družstvech – děti plnily úkoly na stanovištích – luštily křížovky, poznávaly dopravní značky, řešily křižovatky, popisovaly části kola, řešily dopravní test pro chodce.

Zapojily se všechny děti a vedly si skvěle.

1. místo : J.CH.Číčel, L.Vrána, J. Koranda, M. Žižka, N.Mejnarová, R.Konheiser

2. místo : T. Čejka, F. Stránský, V.Žiga, T. Holý, A. Koky

3. místo : P. Stojmenov, Z. Uher, V. Hoško, D. Krhounek, T. Sobková

4.  místo : D. Heglas, D. Hyťha , M. Križan, P. Repáč, M. Čáp

5.  místo : L. Vrána, V. Hasilík, K. Dzurko, A. Kraus, P. Němeček, A. Šebek

Všechny děti dostaly odměnu a všem dětem gratulujeme za skvělou účast.

                                                     Napsala: Veselá I.

 

Foto zde:

Stiskněte Enter
Stiskněte Enter